10 grudnia na dachu budynku administracyjnego zainstalowano stację systemu ALPS (All-Sky Light Pollution Survey). Jest to projekt Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowany przez dr. Sylwestra Kołomańskiego. Celem jego działania jest monitorowanie skali jednego z najpoważniejszych problemów współczesnej astronomii – zanieczyszczenie nocnego nieba sztucznym światłem.
Defekt ten może istotnie pogarszać jakość wykonywanych obserwacji naukowych, jak i również odbierać możliwość zwykłego podziwiania spektaklu, jaki przygotowała nam sama natura. Co ciekawe, tematem zainteresowali się również biolodzy, zastanawiający się nad wpływem zjawiska na funkcjonowanie organizmów żywych.
Sercem urządzenia jest megapikselowa kamera z obiektywem typu rybie oko. Systematycznie wykonywane fotografie pozwalają na ocenę poziomu tła, którego podwyższenie wynika właśnie m.in. z powodu obecności sztucznych źródeł światła. Dodatkowym atutem jest możliwość oceny stopnia zachmurzenia, jest to niezwykle użyteczna funkcja z punktu widzenia prowadzenia obserwacji naszym teleskopem. Instrument posiada ponadto czujniki parametrów powietrza (temperatury, wilgotności względnej, ciśnienia) wewnątrz konstrukcji i na zewnątrz, a także wiatromierz i deszczomierz.
Aktualne dane można obserwować na stronie projektu. Montaż stacji jest elementem projektu modernizacji ostrowickiego obserwatorium, sfinansowanego przez Uniwersytet Warszawski ze środków IDUB.