Stację obserwacyjną czeka wkrótce mała rewolucja techniczna. Uniwersytet Warszawski przyznał dofinansowanie, o którego starania podjęto w ramach wniosku Scaling up the Northern Astronomical Station in Ostrowik (zgłoszonego przez prof. Łukasza Wyrzykowskiego). Całkowita kwota grantu wynosi 337 260 PLN i zostanie ona przeznaczona na kompleksową modernizacje instrumentów obserwatorium, a nawet instalację zupełnie nowych.
Planowane prace obejmują czyszczenie i konserwację optyki głównego teleskopu, a co istotniejsze, od dawna wyczekiwaną modernizację urządzeń elektronicznych i komputerowych. Najważniejszą zmianą będzie niewątpliwie zakup wysokiej klasy kamery CCD, która diametralnie zwiększy dokładność pomiarów fotometrycznych. Teleskop otrzyma także kamerę do autoguidingu umożliwiającą – dzięki polepszeniu precyzji prowadzenia – zwiększenie czasów ekspozycji, co powinno rozszerzyć zasięg obserwacji o ok. 2-3 wielkości gwiazdowe. Następcy doczeka się koło filtrów, obecne zawodzi już często mechanicznie, jak i pod względem trwałości materiałów filtrujących.
Naturalną konsekwencją powyższego jest też wymiana wysłużonych komputerów i przygotowanie nowego oprogramowania. Przy okazji też zmiany sprzętowe czekają, prowadzoną przez studenckie koło, stację bolidową.
Swoistą „wisienkę na torcie” stanowi montaż całkowicie nowego, niewielkiego teleskopu w jednej z zabytkowych kopuł, który posłuży do zgrubnych przeglądów nieba
Ponadto w Ostrowiku zostanie uruchomiona stacja pogodowa ALPS. Jej przeznaczeniem nie jest tylko planowanie obserwacji astronomicznych, ale również dostarczanie informacji o zanieczyszczeniu światłem biologom. Naukowcy ci wykorzystają je w celu oceny wpływu wspomnianego problemu na funkcjonowanie organizmów żywych.