Praktyki studenckie dedykowane głównie studentom z innych instytutów astronomicznych niż OAUW. Praktyki odbywać się będą w terminie 16.08 – 28.08.2021 w północnej stacji OAUW w Ostrowiku. Placówka zapewnia nocleg i wyżywienie, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi obowiązującymi w czasie pandemii. Poniżej tematy jakie będą poruszane w czasie praktyk. Nominalny wymiar godzinowy praktyk to 120h. Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować na adres msitek (at) astrouw.edu.pl
Tematy projektów
Zajęcia wspólne dla wszystkich:
- Obsługa teleskopu, nawet w przypadku braku pogody, na początku całe noce, potem min. 2h na noc;
- Redukcje danych z Ostrowika i innych instrumentów: bias, dark, flat;
- Fotometria zdjęć z Ostrowika i innych, BHTOM, skrypty;
- Wykłady innych osób z OAUW – kilka w ciągu całych praktyk;
- Zajęcia sportowe, spacer nad rzekę i ognisko 😉
- Poniższe projekty będą realizowane szeregowo.
Temat: „Obserwacje naziemne alertów z misji kosmicznej Gaia”
Opiekun: prof. Łukasz Wyrzykowski
- Jeżeli pogoda to obserwacje wybranych alertów w Ostrowiku
- Dodatkowe obserwacje z LCO-GT, REM, PROMPT i innych dostępnych wtedy robotycznych teleskopów zdalnych
- Redukcje obserwacji, bias, flat, dark lub wykorzystanie gotowych pipelines poszczególnych teleskopów
- System BHTOM do otrzymywania fotometrii profilowej alertów
- Wybrane zagadnienia związane z alertami z Gai, modelowanie zjawisk mikrosoczewkowania, dane misji Gaia, katalogi Gaia i inne jako wsparcie w analizie zjawisk.
Temat: „Podwójne mikrosoczewki – planeta i gwiazda, czy dwie gwiazdy?”
Opiekun: dr Radosław Poleski
Opis: Krzywe zmian blasku zjawisk mikrosoczewkowanie w większości przypadków mają dość prosty kształt opisywany krzywą Paczyńskiego, która ma zaledwie 3 parametry. Sytuacja mocno komplikuje się, gdy obserwujemy anomalie spowodowane przez gwiazdy lub planety. W ramach projektu przeanalizujemy kilka zjawisk, które pokazują anomalie. Krzywe zaczerpniemy z danych projektu OGLE lub zsymulowanych danych satelity Roman, który budowany jest przez NASA. Ważną częścią projektu będzie zapoznanie się z zaawansowanymi metodami analizy statystycznej: MCMC i nested sampling.
Temat: „Zagadka DPV”
Opiekun: dr Radosław Poleski
Układy podwójne gwiazd z reguły pokazują krzywe zmian blasku, które zmieniają się z okresem orbitalnym. Istnieje jednak podgrupa układów zaćmieniowych, która pokazuje dodatkowe zmiany z okresem ok. 33 razy dłuższym, stąd ich nazwa: Double Periodic Variables (DPV). Dokładna przyczyna tych dodatkowych zmian nie jest znana, a jedną z dróg do jej wyjaśnienia jest poszukiwanie kolejnych obiektów tego typu. W ramach projektu poszukamy obiektów DPV w publicznych bazach danych. Dzięki temu studenci zapoznają się z metodami analizy dużych zbiorów danych.
Temat: „Fotometria wielobarwna gromad gwiazdowych Drogi Mlecznej”
Opiekun: dr hab. Paweł Pietrukowicz
Opis: Celem projektu jest sporządzenie diagramów barwa-jasność oraz diagramów dwubarwnych dla wybranych gromad otwartych i kulistych na podstawie bieżących obserwacji 60-cm teleskopem w Ostrowiku lub archiwalnych danych z 2,2-m teleskopu Maxa Plancka z Obserwatorium ESO na górze La Silla w Chile.
Temat: „Kolorowe obrazki RGB wybranych obiektów”
Opiekunowie: prof. Łukasz Wyrzykowski, mgr Monika Sitek
Opis: Tworzenie barwnych obrazów astronomicznych w oparciu o obserwacje wykonane w trzech filtrach. Wykorzystane zostaną popularne narzędzia graficzne (np. GIMP). Przypuszczalne cele obserwacji to wybrane obiekty Układu Słonecznego (planety, księżyce) i gromady gwiazdowe.