Obserwatorium

Stacja Obserwacyjna w Ostrowiku, będąca częścią Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego położona jest około 40 km na południowy-wschód od centrum Warszawy w Gminie Celestynów, przy drodze krajowej nr 17:

długość geograficzna: 1h 25m 40,8s E (21° 25′ 12″ E)
szerokość geograficzna: 52° 05′ 23″ N
wysokość: 200 m n.p.m.

Stacja oficjalnie funkcjonuje w tym miejscu od 1952 roku.

Obserwatorzy mają do dyspozycji wygodne i dobrze zaciemnione pokoje, pełne zaplecze sanitarne, a także dobrze wyposażoną kuchnię. Większą część terenu Stacji Obserwacyjnej stanowi las, co dodatkowo zapewnia spokój i ciszę, mimo względnej bliskości okolicznych zabudowań i szosy.

Obecnie teleskop służy głównie do celów dydaktycznych. Głównym projektem naukowym realizowanym we współpracy międzynarodowej są obserwacje follow-up obiektów szybko i niespodziewanie zmieniających swoją jasność (transients), odkrywanych przez misję kosmiczną Gaia.

W budynku kopuły funkcjonuje również – reaktywowana w 2016 roku po wieloletniej przerwie – stacja Polskiej Sieci Bolidowej PFN01, która umożliwia całonocne, zautomatyzowane obserwacje meteorów, dostarczające dane niezbędne do analizy aktywności małych ciał.

                     
   

Skip to content